Spyrka A:
LIST OD REDAKCJI
ART DENT
Tom/Volumne 21; Numer/Number 2 (84)/2023: 81
E-ISSN 2392-2818
ISSN 2081-4798

List od redakcji

Drodzy Czytelnicy,
Konwencjonalne i oparte na implantach uzupełnienia protetyczne wykonywane przed zakończeniem wzrostu kości, wiążą się z ryzykiem. Jednak wiek chronologiczny i biologiczny nie są ze sobą zgodne we wszystkich okresach życia, czasem nawet nigdy. Dlatego wiek kalendarzowy pacjenta nie powinien być jedynym czynnikiem uwzględnianym podczas określania czasu implantacji. Określenie właściwego czasu implantacji wymaga w związku z tym intensywnego planowania i współpracy interdyscyplinarnej, zwłaszcza że konwencjonalne uzupełnienia w odcinku przednim szczęki, wykonywane u dzieci i młodzieży w przypadku utraty zębów lub braku zawiązków, mogą prowadzić do negatywnych skutków dla rozwoju zębów i rozwoju psychospołecznego młodych pacjentów. Czy możemy? Powinniśmy? A może musimy? Implanty stomatologiczne u nastolatków w okresie wzrostu – to kompendium wiedzy i wytyczne z tego zakresu.
Podstawą sukcesu leczenia implantologicznego jest eliminacja błędów poprzez odpowiednie planowanie leczenia oraz zdolność rozpoznawania nieoczekiwanych sytuacji podczas zabiegu i odpowiednio szybkie reagowanie na nie. Przypadek zaprezentowany w artykule Jak uniknąć komplikacji? Uzupełnienia natychmiastowe wykonywane w pełni cyfrowo pokazuje, że także w przypadku powikłań śródzabiegowych można dzięki właściwym decyzjom uzyskać dobry wynik kliniczny oraz wystarczającą stabilność pierwotną, co pozwala na natychmiastowe obciążenie implantów.
Omawiamy również przypadek długoczasowej obserwacji złożonej rehabilitacji estetycznej i czynnościowej wykonanej z ceramiki szklanej. Dzięki właściwościom zbliżonym do szkliwa, tego typu rekonstrukcje powalają trwale przywrócić funkcję, estetykę i biomechanikę. Z kolei w artykule Leczenie za pomocą nakładu kompozytowego wykonanego metodą pośrednią na podstawie piśmiennictwa omówiono diagnostykę i planowanie oraz wskazania, przeciwwskazania, wady, zalety, materiały, które mogą być stosowane do ich wykonania.
Zespoły dentystyczne powinny być przeszkolone w zakresie rozpoznawania i leczenia sepsy, zwłaszcza, że może być ona wynikiem reakcji ogólnoustrojowej w zakażeniach zębopochodnych. Pomimo ogromnej wiedzy w tym zakresie oraz możliwości leczniczych, posocznica w dalszym ciągu stanowi poważny problem dla zespołów medycznych, między innymi ze względu na coraz liczniejsze przypadki antybiotykoodporności. Równie poważny problem stanowi bakteriemia w przebiegu chorób jamy ustnej.
Praca Terapie przeciwkrzepliwe w świetle inwazyjnych zabiegów stomatologicznych - postępowanie stanowi podsumowanie wytycznych dotyczących przygotowania pacjenta przyjmującego leki przeciwkrzepliwe, których znajomość jest obowiązkowa dla każdego lekarza dentysty wykonującego zabiegi przerywające ciągłość tkanek w jamie ustnej.
Zabiegi stomatologiczne zawsze wiążą się z pewnym dyskomfortem dla pacjenta. Poza leczeniem konwencjonalnym, lekarze dentyści mają do dyspozycji szereg zabiegów fizyko- oraz fizjoterapeutycznych. Korzystanie na przykład z ozonoterapii jest całkowicie bezpieczne i skuteczne we wszystkich specjalnościach w stomatologii, o czym przekonują autorzy pracy: Analgetyczna skuteczność ozonoterapii na niezmienionej chorobowo skórze części twarzowej czaszki.

Życzę miłej lektury
Anna Spyrka
redaktor naczelna