List od redakcji
ART DENT, Tom/Volume12; Numer/Number 1 (51), 2014: 3
ISSN 2081-4798 ID ART 2014/1/3
Anna Spyrka

 

Szanowni Czytelnicy

Witam na łamach kolejnego wydania Art of Dentistry. Chcę zwrócić Państwa uwagę na nieustanny rozwój czasopisma, co dostrzegane jest również przez instytucje oceniające między innymi wartości merytoryczne i edytorskie – Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Index Copernicus, a wyrażone w sukcesywnie zwiększającej się punktacji. Miło mi poinformować, że wydawany przez nas dental dialog otrzymał w Index Copernicus 9 punktów, najwięcej na polskim rynku wydawnictw stomatologicznych. Uruchomiliśmy także dla każdego wydawanego przez AS Media tytułu nowe strony internetowe odpowiadające międzynarodowym standardom. Są one stopniowo uzupełniane o bogate archiwum wydań i artykułów. Oferujemy specjalistyczne książki, często światowe bestsellery. Zapraszam zatem do odwiedzenia nas w „wirtualnych przestrzeniach”, do sklepu internetowego oraz do polubienia naszego fanpage'a na Facebook`u. Tymczasem polecam lekturę tego numeru.

Zaproponowano nową klasyfikację recesji dziąseł, jej kryteriami są: ilość zrogowaciałej tkanki (gdy ≥ 2mm lub <2mm), obecność lub brak starcia zębów na poziomie szyjkowym (możliwość albo brak możliwości rozpoznania połączenia szkliwno-cementowego) oraz brak albo obecność łącznotkankowego przyczepu międzyzębowego. Na tej podstawie można zidentyfikować 8 różnych zmian, w stosunku do których możliwe jest wstępne przyjęcie założeń dotyczących zastosowania konkretnej metody leczenia przyzębia przy pomocy zabiegu chirurgicznego albo połączenia techniki chirurgicznej z regeneracyjną. W artykule Leczenie recesji dziąseł przedstawiamy kilka przypadków klinicznych pojedynczych i mnogich recesji dziąseł poddanych leczeniu metodą dokoronowego przemieszczenia płata wraz z przeszczepem tkanki łącznej albo zastosowaniem syntetycznej matrycy kolagenowej. 

Podstawą przystąpienia do oceny i leczenia problemów związanych ze zgryzem jest wiedza na temat tego, jak wygląda idealne zwarcie. Niezmiernie istotne są także szczegółowe badanie jamy ustnej i doskonała komunikacja z technikiem dentystycznym. Precyzyjna rejestracja zwarcia przez długi czas stanowiła jednak problem dla techników biorących udział w procesie leczenia. Biorąc pod uwagę odpowiednią redukcję okluzyjną i osiową, wykwalifikowany technik jest w stanie przygotować estetyczne uzupełnienia, wymagające tylko minimalnych korekt. Celem artykułu Precyzyjna rejestracja zwarcia: poprawa przewidywalności efektów leczenia protetycznego jest przekazanie stomatologom informacji na temat pewnych praktycznych technik, które były testowane przez wiele lat. Udowodniono, że w znaczącym stopniu przyczyniają się one do zminimalizowania, a nawet wyeliminowania frustracji związanej ze stratą czasu, nieprawidłowymi efektami leczenia, jak również brakiem przewidywalności
skutków terapii, w szczególności w odniesieniu do dokładnej rejestracji stosunków interokluzyjnych.
Uzyskanie zgody na leczenie dziecka zgodnie z obowiązującym prawem powinno być formalnością. Problem pojawia się, gdy występują różnice zdań między lekarzem a rodzicami czy prawnymi opiekunami, a nawet dzieckiem. Dzieci bowiem w pewnych sytuacjach mają możliwość samodzielnego podejmowania decyzji. Kiedy tak jest? Czy pacjent ma prawo cofnąć podjętą już decyzję? Co w sytuacjach nagłych? W pracy Zgoda na leczenie dziecka zaprezentowano trudności, z jakimi może zetknąć się lekarz podczas jej uzyskiwania.
Wraz z Fundacją do walki z nowotworem jamy ustnej „Z uśmiechem przez życie” zachęcam do współorganizowania Dni Otwartych pod hasłem „Profilaktyka stomatologiczna, profilaktyka przeciwrakowa”, pozwalających m.in. na prowadzenie badań przesiewowych, szerzenie wiedzy na temat raka jamy ustnej, ale także budujących pozytywny wizerunek gabinetu i zawodu lekarza dentysty. Od września tego roku Fundacja jest Organizacją Pożytku Publicznego. Wszystkie wpłaty 1% podatku za 2013 rok pozwolą rozszerzyć działalność Fundacji, w tym przeprowadzić więcej badań profilaktycznych i przesiewowych. Serdecznie zapraszam do wsparcia akcji.

Z najlepszymi pozdrowieniami

Anna Spyrka

redaktor naczelna