Spyrka A:
LISTO OD REDAKCJI
ART DENT
Tom/Volumne 22; Numer/Number 1 (85)/2024: 17-21
E-ISSN 2392-2818
ISSN 2081-4798

Drodzy Czytelnicy,
Uwzględnienie w leczeniu stomatologicznym ogólnego stanu zdrowia pacjenta jest niezmiernie istotne, zwłaszcza w przypadku chorób współistniejących. Jest to wyzwanie dla całego zespołu stomatologicznego. Wszyscy muszą znać ryzyko i potencjalne powikłania. Jakie leczenie i zabiegi wymagają współpracy z lekarzem medycyny ogólnej, jak często aktualizować wywiad, jaki wpływ na przebieg leczenia stomatologicznego mogą mieć przyjmowane przez pacjenta leki? Jak zminimalizować ryzyko, identyfikować i leczyć pacjentów? – opisujemy cztery grupy pacjentów cierpiących na różne choroby.
Hipomineralizacje w odcinku przednim i bocznym coraz częściej określane są jako zjawisko cywilizacyjne. Pogorszona jakość szkliwa wpływa na zmniejszenie odporności zęba. W artykule: Odbudowa protetyczna z wykorzystaniem odpornych na abrazję czynnościową, płynnych materiałów kompozytowych prezentujemy estetyczny i minimalnie inwazyjny sposób odbudowy przebarwionych brzegów siecznych już podczas jednej wizyty. Możliwość mieszania ze sobą kompozytów pozwala uzyskiwać bardzo dobre wyniki estetyczne. Przy pomocy metody cut-back można stworzyć odpowiednie efekty kolorystyczne, co dotąd było możliwe tylko przy użyciu materiałów ceramicznych.
Negatywne skutki palenia są powszechnie znane, wiele osób wciąż jednak uważa, że jedyną poważną konsekwencją palenia jest rak płuc. Wiedza o innych efektach działania dymu tytoniowego na organizm, może być ważnym argumentem do zmiany zachowania. Zarówno lekarz dentysta jak i higienistka stomatologiczna mogą i powinni odgrywać kluczową rolę w procesie rzucenia palenia przez pacjenta. Rzecz dotyczy nie tylko tradycyjnego palenia, ale również wapowania. Wciąż mała jest świadomość wpływu e-papierosów. Czym różni się wapowanie od palenia dowiecie się z artykułu Wpływ palenia papierosów i wapowania na jamę ustną.
Kwas hialuronowy jest dobrą alternatywą dla wszystkich obecnie dostępnych modyfikatorów gojenia ran. W leczeniu przyzębia stanowi niezwierzęcą alternatywę dla białek matrycy szkliwa, w chirurgii sprzyja lepszemu zachowaniu kości, zastosowany po skalingu pozwala zmniejszyć głębokość kieszonki. Gdzie i w jakim składzie kwas hialuronowy wykazuje najlepszy potencjał? Odpowiedzi znajdziecie w wywiadzie Kiedy warto stosować kwas hialuronowy?