DONIESIENIA
ART DENT
Tom/Volumne 22; Numer/Number 1 (85)/2024: 35-37
E-ISSN 2392-2818
ISSN 2081-4798

Rekomendacja Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego
Recommendatition of the Polish Periodontological Society

prof. dr hab. n. med. Elżbieta Dembowska1,E,F
¹ Prezes Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego

Authors’ Contribution: A - Study Design, B - Data Collection, C - Statistical Analysis, D - Data Interpretation, E - Manuscript Preparation, F - Literature Search, G - Funds Collection
Received: 30.10.2023. Accepted: 16.11.2023. Published: 20.02.2024
Prawa autorskie przeniesione na Wydawnictwo AS MEDIA
Kontakt z autorem: Al. Boh. Warszawy 11b/5, 70-370 Szczecin, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Cytowanie: należy cytować pierwotną, elektroniczną wersję artykułu: Dembowska E: Rekomendacja Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego; Art Dent 2024;85(1):35-37.

GUM PerioBalance jest to zaawansowany suplement diety do stosowania w jamie ustnej, zawierający bakterię pochodzenia ludzkiego o nazwie Limosilactobacillus reuteri Prodentis® (DSM 17938 i ATCC PTA5289) znaną wcześniej jako Lactobacillus reuteri Prodentis®. Produkt należy do grupy probiotyków, które zdefiniowane są jako żywe mikroorganizmy, które podane w odpowiednich ilościach mają korzystnie wpływać na zdrowie komórek gospodarza. Mechanizmy ich działania polegają na wykluczeniu, rywalizacji z potencjalnymi patogenami o składniki odżywcze i adhezję komórek nabłonkowych. Jednym z celów jest immunomodulacja ogólnoustrojowa, regulująca w ten sposób produkcję cytokin przeciwzapalnych i prozapalnych.

Jak podaje producent Sunstar, Lactobacillus reuteri Prodentis® jest jednym z niewielu gatunków bakterii kwasu mlekowego, który został przystosowany do bytowania w jamie ustnej i przewodzie pokarmowym człowieka. Posiada on unikalną zdolność wiązania się ze śliną i błoną śluzową jamy ustnej, jako probiotyk działający w jamie ustnej.

W dostępnym piśmiennictwie wielu badaczy wskazuje na korzystne działanie preparatu na stan przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej.
W badaniach przeprowadzonych przez E. Kraft-Bodi i wsp. [1] na osobach starszych zamieszkujących placówki opiekuńczo-medyczne wykazano spadek częstości występowania dużej liczby grzybów z gatunku Candida u osób przyjmujących GUM PerioBalance.
Spadek liczby Candida wykazali również G. Ince i wsp. [2]  oceniając wspomagające działanie L. reuteri w leczeniu zapalenia przyzębia, określanego w badaniu jako przewlekłe (obecne stadium III). Pod uwagę brane były zarówno parametry kliniczne: PI, GI, BoP, CAL i PD, jak i badanie biochemiczne z płynu kieszonki dziąsłowej: MMP-8 oraz TIMP-1. Wykazano istotnie statyczne różnice w pomiarach klinicznych oraz poziomie metaloproteinazy i inhibitora TIMP-1 w grupie osób przyjmujących suplementy probiotyczne.
W 2016 została przeprowadzona przez Cabezas i wsp. [3] metaanaliza publikacji oceniających leczenie zapalenia przewlekłego przyzębia (stadium III) terapią tradycyjną: skalingu i rootplannigu z lub bez użycia bakterii probiotycznych L. reuteri. Jako główne zmienne brano pod uwagę redukcję głębokości kieszonek (PD), utratę klinicznego poziomu przyczepu (CAL) oraz wskaźnik krwawienia (BoP). Metaanaliza wykazała poprawę parametrów CAL oraz BoP. Wykazano także trend na granicy istotności statystycznej w redukcji kieszonek przyzębnych (PD).
Tekce i wsp. [4] opublikowali wyniki badań leczenia zapalenia przyzębia, porównując wskaźniki periodontologiczne oraz profile mikrobiologiczne w dwóch grupach pacjentów. Pierwsza z grup była leczona metodą SRP z wprowadzonym elementem dodatkowym w postaci pastylek z L. reuteri. Leczenie drugiej grupy pacjentów opierało się jedynie na metodzie tradycyjnej SRP. Po zakończonym procesie leczenia zmierzone wartości PI, GI, BoP i PD były istotnie (p <0,05) niższe w pierwszej grupie w porównaniu z drugą grupą we wszystkich kolejnych badaniach. Podobne obserwacje poczyniono dla całkowitej liczby żywych komórek bakteryjnych i proporcji bezwzględnych beztlenowców, których wykryto istotnie statystycznie mniej w grupie pierwszej, z wyjątkiem 360. dnia. w płytce nazębnej jak i ślinie badanych pacjentów.

Schlagenhauf i wsp. [5] przeprowadzili badania, oceniające wpływ podawania L.reuteri na ciążowe zapalenie dziąseł (zapalenie dziąseł wywołane płytką nazębna modyfikowane przez czynniki ogólne) u zdrowych kobiet w II trymestrze. W jamie ustnej zostały ocenione wskaźniki GI i Pl.I. Pobrana została także krew w celu zmierzenia poziomu markera TNF-α. Po przeprowadzaniu analizy statycznej, średni GI i średni PlI w grupie testowej były znacząco (p<0,0001) niższe niż w grupie placebo. Średni poziom TNF-α w surowicy nie różnił się już istotnie pomiędzy grupami.

Przedstawione badania potwierdzają skuteczność działania suplementów zawierających bakterie probiotyczne. Wskazują one, iż czasowe stosowanie dwa razy dziennie preparatu probiotycznego wpływa pozytywnie na parametry kliniczne oraz niektóre markery biochemiczne występujące podczas zapalenia przyzębia.
Probiotyki przyczyniają się również do utrzymania zrównoważonej flory bakteryjnej jamy ustnej u pacjentów bez występującej choroby przyzębia z różnych grup wiekowych. Bakterie probiotyczne zawarte w GUM PerioBalance wzmacniają mechanizmy układu immunologicznego jamy ustnej, działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.

GUM PerioBalance to preparat probiotyczny, który warto włączyć jako dodatkowy element leczenia stomatologicznego oraz codziennej domowej higienizacji u osób z zapaleniem przyzębia lub dziąseł, po przebytej antybiotykoterapii oraz u pacjentów z zakażeniem grzybiczym jamy ustnej. Towarzystwo PTP rekomenduje preparat w terapii zapaleń przyzębia.