Spyrka A:
LIST OD REDAKCJI
ART DENT
Tom/Volumne 22; Numer/Number 2 (86)/2024: 79
E-ISSN 2392-2818
ISSN 2081-4798

List od redakcji


Drodzy Czytelnicy,
Choroba Parkinsona i inne parkinsonizmy należą do najczęstszych, po chorobie Alzheimera, chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego. W Polsce dotkniętych jest tą chorobą od 60 do 80 tys. osób. Z powodu starzenia się społeczeństwa szacuje się, że liczba chorych do 2030 roku ulegnie podwojeniu. Choroba Parkinsona znacząco wpływa na wszystkie aspekty życia, w tym na zdrowie jamy ustnej. Znajomość podstawowych informacji na temat tej choroby, faz jej rozwoju, skutków ubocznych zażywanych medykamentów pozwala na odpowiednie zaplanowanie leczenia stomatologicznego i przyjęcie Pacjenta z chorobą Parkinsona w gabinecie stomatologicznym.
Biokompatybilność, wytrzymałość mechaniczna oraz estetyka sprawiają, że ceramika skaleniowa znajduje powszechne zastosowanie w protetyce stomatologicznej. W pracy Ceramika skaleniowa w protetyce stomatologicznej: właściwości, zastosowanie, techniki pracy systematyzujemy informacje na jej temat, prezentując także ograniczenia oraz wskazówki dotyczące stosowania w różnych warunkach klinicznych.
Z kolei autorzy artykułu Uniwersalność stomatologicznych ceramik krzemianowych przyjrzeli się dokładniej ceramice na bazie krzemianu litu, opisując niektórych przedstawicieli tych materiałów i zestawiając ich właściwości.
Lekarzy dentystów, specjalizujących się w leczeniu endodontycznym, z pewnością zainteresują wyniki badania in vitro Analizy porównawczej skuteczności opracowania kanałów korzeniowych o różnym przekroju poprzecznym za pomocą narzędzi recyprokacyjnych Reciproc Blue, S1 oraz WaveOne Gold.
Jak zminimalizować do minimum wizytę w gabinecie? Czy możliwa jest „protetyka jednego dnia”. Przykład znajdziecie w artykule Odbudowa estetyczna zębów przednich za pomocą koron cyrkonowych z wykorzystaniem systemu CAD/CAM będącego częścią wyposażenia gabinetu stomatologicznego.
Łączniki konometryczne to nowa era w protetyce stomatologicznej. Rodzaj połączenia konometrycznego dobrze sprawdza się z punktu widzenia siły retencyjnej, uszczelnienia brzeżnego, bezwładności biologicznej i poszanowania tkanek wokół implantu. Ale to nie jedyne zalety, Wdrożenie tego typu łączników wiąże się jednak z pewnymi wyzwaniami. Prezentujemy innowacyjne Zaopatrzenie bezzębnej żuchwy koncepcją implantologiczną all-on-four z wykorzystaniem łączników konometrycznych.
W pracy Wyfrezowany z kompozytu „Endo-overlay” z podkładem z aktywowanego termicznie materiału złożonego opisujemy minimalnie inwazyjną alternatywę dla endo-korony, przy wykorzystaniu najnowszych osiągnięć w zakresie kompozytów nanohybrydowych przeznaczonych dla technologii CAD/CAM.
Wiele nowoczesnych skanerów wewnątrzustnych posiada dodatkowe funkcje, takie jak monitoring, symulacja wyników leczenia czy detekcja próchnicy. Gdzie i jak możemy wykorzystać skanery wewnątrzustne jako narzędzia diagnostyczne? Odpowiedź znajdziecie w artykule Przydane funkcje czy zabawki?