Spyrka A:
LIST OD REDAKCJI
ART DENT
Tom/Volumne 23; Numer/Number 1 (87)/2025:3
E-ISSN 2392-2818
ISSN 2081-4798

List od redakcji

Drodzy Czytelnicy,

Eksperci wskazują, na potrzebę pogłębiania wiedzy na temat korelacji rzadkich chorób z jamą ustną. Konieczne jest również stworzenie standaryzowanych opisów i wytycznych dotyczących objawów chorób rzadkich. Lekarz dentysta odgrywa bardzo ważną rolę nie tylko w leczeniu schorzeń towarzyszących, ale i w ich wczesnej diagnostyce. Nawet pobieżna znajomość symptomów towarzyszących poszczególnym schorzeniom pozwala przygotować odpowiedni plan leczenia stomatologicznego oraz, co bardzo ważne, indywidualny plan higieny jamy ustnej. W artykule poświęconym Związkowi chorób rzadkich z jamą ustną przedstawiamy wybrane schorzenia.

Objawy nowotworów jamy ustnej we wczesnym stadium choroby są często łagodne i mało charakterystyczne. Z tego względu pacjenci często je bagatelizują przez dłuższy czas. Również podczas rutynowych badań lekarskich czy stomatologicznych mogą zostać łatwo przeoczone. Lekarz dentysta pełni kluczową rolę w edukacji pacjentów na temat nowotworów jamy ustnej. Nie bez znaczenia jest też jego odpowiednia opieka stomatologiczna  podczas terapii onkologicznej, która często niesie ze sobą powikłania w obrębie jamy ustnej, takie jak między innymi kserostomia czy kandydoza. O nowotworach złośliwych rejonu głowy i szyi, raku jamy ustnej, skutkach ubocznych leczenia onkologicznego w jamie ustnej oraz zaleceniach w zakresie leczenia i higieny jamy ustnej przeczytacie w artykule Onkologiczna jama ustna.

Praca lekarza dentysty wiąże się z długotrwałym utrzymywaniem statycznych pozycji oraz wykonywaniem powtarzalnych ruchów, co może prowadzić do przeciążeń układu mięśniowo-szkieletowego. W artykule Wpływ ergonomii pracy na układ ruchu i znaczenie fizjoterapii w profilaktyce dolegliwości mięśniowo-szkieletowych omówione zostały kluczowe czynniki ryzyka związane z niewłaściwą ergonomią w miejscu pracy oraz znaczenie fizjoterapii w zapobieganiu schorzeniom układu ruchu. Szczególną uwagę zwrócono na zasady prawidłowej postawy, techniki rehabilitacyjne oraz różnorodne ćwiczenia. 

Wraz z wiekiem pacjenta zmniejsza się zdolność miazgi do regeneracji, jednak zabiegi mające na celu zachowanie jej żywotności okazują się skuteczne nawet u osób w starszym wieku. W artykule Zachowanie żywotności miazgi – krótko i na temat prezentujemy przegląd wskazań do zabiegów mających na celu zachowanie żywotności miazgi oraz zalecenia terapeutyczne.

Zamieszczamy także wyniki badania in vitro Analizy porównawczej efektywności oczyszczenia kanałów korzeniowych w owalnych korzeniach opracowanych za pomocą narzędzi rotacyjnych Endostar E3 Azure, Fanta AF F-One oraz TruNatomy. Z kolei w pracy Zastosowanie zasuw jako precyzyjnych elementów retencyjnych w protezach ruchomych zaprezentowano ich krótki opis, wady i zalety oraz dokładny podział. Przypominamy także klasyfikację, etiologię, różnicowanie i cele terapii Aft.

Przed nami kolejna edycja Krakdentu. W dniach od 10 do 12 kwietnia serdecznie zapraszamy na nasze stoisko D7 w hali Dunaj.

Do zobaczenia i przyjemnej lektury

Anna Spyrka
reaktor naczelna